Newslettery

25.
Listopad
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - listopad 2016

Úvodník

Vážení čtenáři,

do rukou se Vám dostává výjimečně monotematické číslo Newsletteru IVK věnované vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Toto vítězství považujeme z mnoha důvodů za natolik zásadní, že jsme se mu rozhodli věnovat i toto celé listopadové číslo našeho měsíčníku.

8.
Listopad
2016

Říjnová anketa Newsletteru IVK: Máte nápady co škrtnout v návrhu státního rozpočtu na rok 2017, aby byl vyrovnaný či alespoň méně deficitní?

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace

Hodně peněz by se dalo uspořit razantním, byť postupně nabíhajícím zkracováním rodičovské dovolené. Dnešní právní úprava je nejen mnohem štědřejší než standard v nejbohatších evropských ekonomikách, ale je paradoxně výše než za dob komunistického režimu.

24.
Říjen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - říjen 2016

Říjnové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno poznámkami Václava Klause k vystoupení na panelu „Vize bezhotovostní společnosti“. V tradiční anketě IVK jsme se tentokrát respondentů ptali, zda „mají nápady co škrtnout v návrhu státního rozpočtu na rok 2017, aby byl vyrovnaný či alespoň méně deficitní?“.

3.
Říjen
2016

Zářijová anketa Newsletteru IVK: Je Donald Trump šancí na zásadní změnu americké politiky?

Americké volby jsou významné. Kandidáti dvou hlavních stran jsou jasní a čitelní. Politický a mediální establishment však brojí proti republikánskému kandidátovi tak nápadně, až to vyvolává otázku, zda volba Donalda Trumpa nemůže představovat skutečnou změnu americké politiky (domácí i zahraniční), kterou považujeme za žádoucí. Proč se tím máme zabývat u nás v Česku? Jen proto, že na nás výsledky určitě v nějaké podobě dopadnou, nebo jde vlastně o obdobu ideového střetu u nás doma? 

20.
Září
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - září 2016

Zářijové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno společným textem Václava Klause a Jiřího Weigla s názvem Dialektický postmodernismus „zeleného“ Václava Bělohradského. Následuje tradiční anketa IVK, kde jsme se tentokrát ptali na otázku „Je Donald Trump šancí na zásadní změnu americké politiky?“ a další zajímavé texty.

23.
Srpen
2016

Prázdninová anketa Newsletteru IVK: Je důvod předpokládat, že brexit poškodí Británii a Evropu?

Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel

Jako na každou historickou událost, můžeme se i na brexit dívat buď z hlediska bezprostředního dopadu, anebo z dlouhodobého horizontu vývoje společnosti. Bezprostřední dopady jsou zřejmé. Jenže nejsem ekonom, a proto se k těm ekonomickým nevyjadřuji. Další nezpochybnitelný dopad je politický, ale k tomu se pro změnu vyjadřuje kdekdo.

11.
Srpen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - červenec-srpen 2016

Prázdninové dvojčíslo Newsletteru Institutu Václava Klause obsahuje překlad anglického projevu Václava Klause z jeho červencového vystoupení na konferenci v Monte Carlu. Nechybí ani tradiční anketa IVK, ve které jsme se ptali na otázku  „Poškodí brexit Británii a Evropu?“ a další zajímavé texty.

20.
Červen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - červen 2016

Červnové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno blahopřáním panu prezidentovi Václavu Klausovi k jeho 75. narozeninám, které oslavil 19. června. Následuje společný text Václava Klause a Jiřího Weigla s názvem Záporné úrokové sazby jsou nepřijatelné. Dále zde přetiskujeme článek Václava Klause pro časopis Týden s názvem Rakouští Svobodní neprohráli a další zajímavé texty. Nechybí ani tradiční anketa IVK.

7.
Červen
2016

Květnová anketa Newsletteru IVK: Bylo by vystoupeni Británie z EU takovou katastrofou, jak je nám sdělováno? A pro koho?

Jiří Weigl, výkonný ředitel IVK

Domnívám se, že britské referendům o vystoupení z EU dopadne podobně jako skotské referendům o nezávislosti, tj. že neprojde. Odchod nechce ani Cameron, ani Labour party, ani Skotové a Walesané, tlak z Evropy i USA je a bude enormní.

23.
Květen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - květen 2016

Květnové vydání měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause přináší text Václava Klause z květnového vystoupení na konferenci na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze s názvem Je Evropa pouze v imigrační krizi?. Ředitel ekonomických studií Martin Slaný přispívá svou zprávou o udělení výroční Ceny IVK Dušanu Třískovi. Nechybí ani tradiční anketa IVK a další zajímavé texty.