Newslettery

3.
Říjen
2016

Zářijová anketa Newsletteru IVK: Je Donald Trump šancí na zásadní změnu americké politiky?

Americké volby jsou významné. Kandidáti dvou hlavních stran jsou jasní a čitelní. Politický a mediální establishment však brojí proti republikánskému kandidátovi tak nápadně, až to vyvolává otázku, zda volba Donalda Trumpa nemůže představovat skutečnou změnu americké politiky (domácí i zahraniční), kterou považujeme za žádoucí. Proč se tím máme zabývat u nás v Česku? Jen proto, že na nás výsledky určitě v nějaké podobě dopadnou, nebo jde vlastně o obdobu ideového střetu u nás doma? 

20.
Září
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - září 2016

Zářijové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno společným textem Václava Klause a Jiřího Weigla s názvem Dialektický postmodernismus „zeleného“ Václava Bělohradského. Následuje tradiční anketa IVK, kde jsme se tentokrát ptali na otázku „Je Donald Trump šancí na zásadní změnu americké politiky?“ a další zajímavé texty.

23.
Srpen
2016

Prázdninová anketa Newsletteru IVK: Je důvod předpokládat, že brexit poškodí Británii a Evropu?

Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel

Jako na každou historickou událost, můžeme se i na brexit dívat buď z hlediska bezprostředního dopadu, anebo z dlouhodobého horizontu vývoje společnosti. Bezprostřední dopady jsou zřejmé. Jenže nejsem ekonom, a proto se k těm ekonomickým nevyjadřuji. Další nezpochybnitelný dopad je politický, ale k tomu se pro změnu vyjadřuje kdekdo.

11.
Srpen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - červenec-srpen 2016

Prázdninové dvojčíslo Newsletteru Institutu Václava Klause obsahuje překlad anglického projevu Václava Klause z jeho červencového vystoupení na konferenci v Monte Carlu. Nechybí ani tradiční anketa IVK, ve které jsme se ptali na otázku  „Poškodí brexit Británii a Evropu?“ a další zajímavé texty.

20.
Červen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - červen 2016

Červnové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno blahopřáním panu prezidentovi Václavu Klausovi k jeho 75. narozeninám, které oslavil 19. června. Následuje společný text Václava Klause a Jiřího Weigla s názvem Záporné úrokové sazby jsou nepřijatelné. Dále zde přetiskujeme článek Václava Klause pro časopis Týden s názvem Rakouští Svobodní neprohráli a další zajímavé texty. Nechybí ani tradiční anketa IVK.

7.
Červen
2016

Květnová anketa Newsletteru IVK: Bylo by vystoupeni Británie z EU takovou katastrofou, jak je nám sdělováno? A pro koho?

Jiří Weigl, výkonný ředitel IVK

Domnívám se, že britské referendům o vystoupení z EU dopadne podobně jako skotské referendům o nezávislosti, tj. že neprojde. Odchod nechce ani Cameron, ani Labour party, ani Skotové a Walesané, tlak z Evropy i USA je a bude enormní.

23.
Květen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - květen 2016

Květnové vydání měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause přináší text Václava Klause z květnového vystoupení na konferenci na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze s názvem Je Evropa pouze v imigrační krizi?. Ředitel ekonomických studií Martin Slaný přispívá svou zprávou o udělení výroční Ceny IVK Dušanu Třískovi. Nechybí ani tradiční anketa IVK a další zajímavé texty.

18.
Duben
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - duben 2016

Dubnové číslo Newsletteru Institutu Václava Klause je uvedeno projevem maďarského premiéra Viktora Orbána, který je zároveň stěžejním textem tohoto čísla. Maďarský premiér Viktor Orbán tento projev k migrační krizi přednesl v Budapešti 28. února 2016 a pro nás jej přeložil a krátce uvedl Aleš Valenta. Následují další zajímavé texty.

29.
Březen
2016

Březnová anketa Newsletteru IVK: Nová studená válka - realita, nebo jen strašák?

Jiří Weigl, výkonný ředitel Institutu Václava Klause

Nejsem si jist. Studená válka byla epochou soupeření USA a Sovětského svazu v éře bipolárního světa. Byla to  éra otevřeného nepřátelství supervelmocí, ale bez jejich přímé konfrontace. Byla to éra soupeření založená na neslučitelnosti ideologií a na nich založených ekonomicko-politických systémů.

21.
Březen
2016

Newsletter Institutu Václava Klause - březen 2016

Březnové vydání měsíčníku Newsletter Institutu Václava Klause přináší teze Václava Klause pro vystoupení na výročním setkání společnosti DHL s názvem Imigrační krize a její ekonomické konsekvence a také překlad odpovědi bývalého prezidenta Václava Klause na otázku do německého týdeníku Focus. Člen správní rady IVK Ivo Strejček přispívá svým textem „Pár postřehů k únorovému summitu EU“. Nechybí ani tradiční anketa IVK a další zajímavé texty.