Ostatní texty a prohlášení

30.
Listopad
2016

Jiří Weigl: Konzervativní pohled na téma „Nové Evropy“

Dobrý den, dámy a pánové, je pro mě velkou ctí, že se mohu zúčastnit této prestižní konference a podělit se s Vámi o svůj pohled na její téma, které se nazývá „Nová Evropa“.

Sousloví „Nová Evropa“ vytváří dojem, že očekáváme Evropu jinou, změněnou, kvalitativně odlišnou, než byla Evropa „stará“, známá, tradiční, osvědčená, Evropa, v níž jsme žili a žijeme dnes.

29.
Listopad
2016

Jiří Weigl: Muž, který uměl vychutnat moc

25. listopadu 2016 zemřel kubánský vůdce Fidel Castro. Odešla jedna z velkých politických ikon a celebrit XX. století, muž, jehož význam a sláva daleko přesáhly význam jeho rodného ostrova, jemuž téměř 50 let vládnul. Syn zbohatlého imigranta ze Španělska, majitele plantáží, se jako levicový revolucionář dostal v roce 1959 k moci poté, co se svými partyzány svrhl proamerického diktátora Batistu.

25.
Listopad
2016

Záznam vystoupení Václava Klause v pořadu 90' na zpravodajském kanále České televize ČT24

Václav Klaus byl ve čtvrtek dne 24. listopadu 2016 hostem v pořadu 90', který pravidelně vysílá zpravodajský kánál České televize ČT24. 

Záznam zhruba hodinového rozhovoru, v němž český exprezident odpovídal na dotazy moderátorky Michaely Heregetové i diváků a hodnotil události posledních dnů a týdnů nejen v české, ale i ve světové politice, naleznete uvnitř článku.

24.
Listopad
2016

Václav Klaus: Švýcarský zážitek

Z krátkých cest do ciziny „Zápisky“ nepíšu. Nemám dostatek zážitků, které by stály za zaznamenání. Pár hodin a jedna noc v Curychu mezi takové cesty patří. Proto jsem nic psát nechtěl. Přesto mne k tomu jedna věta vyprovokovala.

Byl jsem pozván, abych přednesl výroční přednášku, kterou jednou ročně pořádá švýcarský Svaz zaměstnavatelů v oboru „barvy a laky“.

24.
Listopad
2016

Ladislav Jakl v rozhovoru pro Parlamentní listy k vítězství Donalda Trumpa: Nová pracovní místa v USA raději snížením ceny práce než omezováním obchodu

Lze podle vás předpokládat, že svět se po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách určitým způsobem změní? Radujete se vy osobně z výsledku hlasování? V čem pro vás vzbuzuje rozhodnutí amerických voličů naději a v čem naopak strach?

Ano, já se raduji. Radostně jsem Trumpovo zvolení oslavil a nemohu zatajit, že velikým potěšením je pro mě i následné skučení všech, kdo se s jeho volbou nedokážou smířit.

22.
Listopad
2016

Hana Lipovská: Tři roky od Velké devizové intervence

Před třemi roky, v den neslavného výročí VŘSR, zahájila bankovní rada České národní banky devizové intervence. V té době se česká ekonomika potýkala s důsledky nejdelší recese ve své historii. Po první fázi recese v roce 2009 a následném velmi mírném oživení (respektive stagnaci) v letech 2010–2011 upadla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí roku 2012 do nové recese a míra nezaměstnanosti se pohybovala kolem 7 %. 

22.
Listopad
2016

Jiří Weigl: František Josef I. a jeho doba si zaslouží naši pozornost

21. listopadu uplynulo 100 let od chvíle, kdy skonal císař František Josef I. V anketách o nejvýznamnějších panovnících a hlavách našeho státu pravidelně v odpovědích našich současníků soupeří Karel IV. s T.G. Masarykem, zatímco František Josef I. se v paměti současné generace zachoval pouze jako starý pán s licousy, na jehož obraz kálely mouchy, a tak jej hostinský Palivec odklidil na půdu a šeredně to jako velezradu odskákal.

22.
Listopad
2016

Rozhovor Ivo Strejčka pro Parlamentní listy k americkým volbám

Lze předpokládat, že svět se po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách určitým způsobem změní. Radujete se vy osobně z výsledku hlasování? V čem pro vás vzbuzuje rozhodnutí amerických voličů naději a v čem naopak strach?

Ano, já mám z vítězství Donalda Trumpa opravdovou radost. Především proto, že si od jeho prezidentství slibuji viditelnou změnu americké politiky.

21.
Listopad
2016

Hana Lipovská: Unie k pádům předurčené

Letošní sté výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. a 490. výročí vzniku habsburské monarchie (ve formě personální unie) vede mnohé autory k patetickému vzdychání po zašlé slávě habsburské monarchie, ke stesku po časech, kdy Evropa ve Vídni „tančila valčík“.

19.
Listopad
2016

Václav Klaus: Massenmigration und die Verantwortungslosigkeit der europäischen Politik

Vielen Dank für Ihre Einladung. Die Gelegenheit, das Hauptthema der heutigen Zeit – die Massenmigration nach Europa hier in Wien mit den zwei wichtigsten Repräsentanten der FPÖ, mit den Herren Norbert Hofer und Heinz-Christian Strache besprechen zu dürfen, schätze ich sehr hoch. Es ist für mich motivierend, mit diesen zwei Männern, die die Vernunft und den Mut des heutigen Österreichs darstellen, heute Abend hier sein zu können.