Ostatní texty a prohlášení

27.
Červenec
2016

Aleš Valenta: Potíže Evy Hahnové s migrací

V minulém čísle Literárních novin zveřejnila česko-německá historička Eva Hahnová velmi kritické „zamyšlení“ nad článkem Václava Klause Přežije Evropa současnou migrační vlnu? (LtN, č. 6/2016). Její stať se však vyznačuje mimořádnou mírou nepochopeníKlausovy argumentace, na což reaguji touto replikou.

27.
Červenec
2016

Ivo Strejček: Komunismus a europeismus - formy různé, obsah stejný

V rozhovoru Václava Klause s Danielem Kaiserem pro týdeník Echo Václav Klaus, mimo jiné, říká: „Jsem zcela přesvědčen o tom, že současná míra indoktrinace mládeže je srovnatelná s manipulací a indoktrinací mládeže za komunismu v jeho pozdní éře. Řekl bych, že míra indoktrinace v 80. letech byla slabší.“ 

19.
Červenec
2016

Václav Klaus: Poznatky, nebo možná spíše zážitky z Athénského semináře

Už více než dvě desetiletí jezdím na velmi kvalitní, tzv. Athénský seminář, organizovaný Minosem Zombanakisem a jeho syny. Byl založen v roce 1979. Minos se v průběhu letošního semináře dožil v úžasné kondici 90ti let. Seminář má striktně daných 40 účastníků (trochu po řecku, genderově nevyváženě v poměru 38:2, tedy jen 2 ženy), zhruba dvě třetiny účastníků přijíždějí už řadu let.

19.
Červenec
2016

Aleš Valenta: Čekání na tu opravdu dobrou zprávu

Brexit byla pro stoupence svobody a zdravého rozumu výborná zpráva. Ale na tu skutečně dobrou zprávu ze Západu si musíme počkat. Ještě ani nedoznělo plesání nad úderem, jejž nezměrné pýše a nadutosti bruselského monstra zasadilo statečné rozhodnutí britských voličů, a již zase docházejí zpoza Krušných hor a Šumavy zprávy, na něž jsme si již dávno zvykli.

19.
Červenec
2016

Filip Šebesta: Reflexe evropských politických elit je protimluv

Již studenti na střední škole se v rámci českého jazyka a literatury učí, co je to oxymorón – contradictio in adjectio, protimluv, básnický prvek, jež spojuje slova, která se vzájemně vylučují a vytvářejí logický spor – mrtvé milenky cit, černé světlo apod.

18.
Červenec
2016

Rozhovor Václava Klause pro týdeník Echo o brexitu, populismu, Donaldu Trumpovi a kulturně-civilizační bitvě

Kam se EU po brexitu šine - rozvolní se, nebo unijní establishment vyhlásí útěk dopředu a bude chtít dál integrovat?

Tak především když řekneme brexit, musíme odlišit výsledek brexitu od toho, co se bude dít dál. Výsledek Brexitu byl nadějí, šancí, příležitostí, rozbřeskem nad Evropou. Ale vidím-li dnešní beznadějné rozpaky špiček Konzervativní strany, začínám mít velkou obavu, kam se to nakonec všechno posune.

15.
Červenec
2016

Václav Klaus: Je představitelná jiná Evropa?

Musím přiznat, že jsem si poznámky ke svému dnešnímu vystoupení připravil před britským referendem. Když jsem se na ně podíval poté, co jsem uslyšel zprávu o jejich úžasném výsledku, nevěděl jsem, co s nimi. Velmi rychle jsem však dospěl k závěru, že je měnit nemusím.

12.
Červenec
2016

Václav Klaus: Brexit - Ist ein anderes Europa vorstellbar?

Ich muss gestehen, dass ich meine Notizen für diesen Text vor dem britischen Referendum vorbereitet habe. Als ich sie mir nach dem faszinierenden Ergebnis ansah, wusste ich zuerst nicht, was ich tun sollte.

8.
Červenec
2016

Rozhovor Ivo Strejčka pro Parlamentní listy: Brexit a jeho důsledky

Co říkáte tomu, že se objevují návrhy na opakování referenda ve Velké Británii? Jako reakce vznikla humorná petice požadující opakování fotbalového zápasu mezi Anglií a Islandem...

A kdo by takové referendum do Británie znovu vnesl jako vážně míněné téma? Cameronova poražená, zjevně slabší, proevropská část konzervativců?

7.
Červenec
2016

Václav Klaus: Brexit (a Evropská unie) viděno z jihu Francie

První pobrexitovský víkend jsem mluvil na konferenci v Monte Carlu (a bydlel v Cap Ferrat). V nadpisu konference byla otázka „Je představitelná alternativní Evropa?“. Hlavní řečníci byli tři – bývalá francouzská ministryně pro Evropu, dnes předsedkyně zahraničního výboru francouzského parlamentu, Élisabeth Guigou, bývalý britský ministr financí z éry Margaret Thatcher Nigel Lawson a já.