Ostatní texty a prohlášení

22.
Září
2016

Václav Klaus obdržel cenu Egona Ervína Kische

Václav Klaus převzal ve středu 21. září 2016 v Letohradě od Klubu autorů literatury faktu Mezinárodní mimořádnou cenu Egona Ervína Kische za jeho Zápisky a postřehy z cest, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Grada.

19.
Září
2016

Václav Klaus: Po jedenácti letech do Finska

Mám sice pocit, že pořád někam cestuji (letos je to už má 14. cesta do ciziny), ale přesto jsem ve Finsku nebyl od prezidentské státní návštěvy v roce 2005. Asi nejsem výjimkou – v materiálech Ministerstva zahraničí jsem objevil, že ve Finsku nebyla letos žádná návštěva na ministerské úrovni, náš předseda vlády zde byl v roce 2013 a prezident v roce 2005.

19.
Září
2016

Video: Václav Klaus byl hostem pořadu iDnes TV - Rozstřel

Václav Klaus byl v pondělí dne 19. září 2016 hostem nového pořadu iDnes TV - Rozstřel. S bývalým prezidentem hovořil šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl. 

(Odkaz na rozhovor naleznete uvnitř článku.)

19.
Září
2016

Filip Šebesta: Nad předvolební knihou Donalda Trumpa

Necelé dva měsíce před americkými prezidentskými volbami si můžeme na pultech českých knihkupectví zakoupit překlad knihy jednoho z prezidentských kandidátů, Donalda Trumpa. Trump přichází s knihou, která je jakýmsi předvolebním politickým manifestem, v němž kandidát (nominálně) za Republikánskou stranu předkládá ve zhuštěné podobě své volební teze. Záměrně nehovořím o programu, protože tím Trumpova kniha není.

9.
Září
2016

(Video) Rozhovor Václava Klause pro Praha TV

Václav Klaus byl v pondělí dne 5. září 2016 hostem pořadu Pražská kavárna televize Praha. Videozáznam rozhovoru Václava Klause s Petrem Žantovským naleznete naleznete uvnitř článku.

9.
Září
2016

Václav Klaus: Na skok v Berlíně

Počátkem června jsem byl v Berlíně u příležitosti německého vydání naší knihy Stěhování národů. Teď budou v Berlíně 18. září zemské volby (Berlín je země, stejně jako Praha kraj), tak se tam leccos koná. Spolek „pro udržení právního státu a občanských svobod“, který formálně nemá s AfD nic společného, ale je jí názorově blízko, mne pozval do Berlína k projevu na téma „Masová migrace a budoucnost Evropy“ (jeho německý text je na mé webové stránce).

8.
Září
2016

Václav Klaus: Die heutige Massenmigration und die Zukunft Europas

Vielen Dank für die Einladung, vielen Dank für die Gelegenheit Ihre schöne und in heutiger Welt wichtige Stadt wieder einmal besuchen zu dürfen. Zu Hause wurde ich in den Medien immer wieder gefragt, warum ich in der letzten Zeit in Deutschland so oft rede. Meine Antwort ist für sie überraschend: Deutschland ist – aus meiner Sicht – das heutige Schlachtfeld Europas. 

1.
Září
2016

Václav Klaus, Jiří Weigl: Komunikační hojnost, ale myšlenková prázdnota

Václav Bělohradský na naši kritiku jeho původního článku (uveřejněnou v Právu, 18. srpna) reagoval publikací svého dalšího textu, v němž své voluntaristické, elitářské a sociálně inženýrské představy předvedl ještě zřetelněji (Právo, 24. srpna). Svým přihlášením se ke kulturnímu marxismu také určitě potěšil své dnešní partajní bossy, za něž – aniž by se obtěžoval a zavazoval členstvím v politické straně – kandiduje v nadcházejících volbách.

31.
Srpen
2016

Ladislav Jakl pro Parlamentní listy o Angele Merkelové, přijímání migrantů, tureckém puči, Schengenu, brexitu a Donaldu Trumpovi

Jak hodnotíte návštěvu Angely Merkelové v České republice a to, jak se k otázce imigrace a kvót staví česká vláda?

Nepřeceňoval bych význam kritiky, které se Merkelové ve věci ilegálního přistěhovalectví z Arábie v těchto dnech dostalo nejen od našich, ale i od ostatních politiků V4. Ona ví, že například premiér Sobotka i ti další musejí říci několik ostrých a rozhodných slov pro uklidnění své domácí veřejnosti, ale ví i to, že za těmito slovy žádné zásadní kroky nepřijdou a všichni budou hrát dál podle not, které jim za zavřenými dveřmi rozdala. Něco ve smyslu: „Chlapci, nebojte, já to snesu, když před svými voliči na mě uděláte trochu bububu, hlavně když pak potichu pojedeme podle mého plánu.“

31.
Srpen
2016

Aleš Valenta: Návrat ke kolektivní identitě

Napětí či svár mezi jedincem a kolektivem (skupinou, třídou, vrstvou) patří odedávna k charakteristickým rysům evropské historie. Mnoho staletí se jednotlivec musel podřizovat ve veřejném i soukromém životě rozhodnutí kolektivu. Teprve reformace a vzestup měšťanstva, jehož duchovním a kulturním plodem se staly humanismus a renesance, zpochybnily do této doby samozřejmý primát kolektivní vůle.