Ostatní texty a prohlášení

26.
Říjen
2016

Václav Klaus: Má EU nějakou dobrou budoucnost?

Je o mne známo, že jsem přísným kritikem EU. Nijak to neskrývám, nijak se za to neomlouvám. Dnes už to navíc není postojem až zas tak výjimečným. Dříve jsem byl více osamocen. Přesvědčených a přesvědčivých apologetů dnešní reality evropské integrace je už dnes strašně málo. Chtěl bych ale předeslat, že mi vždy šlo a jde i teď o kritiku konstruktivní, ne destruktivní.

25.
Říjen
2016

Akce: e-knihy IVK na eReading.cz za 499 Kč

Od 25. 10. do 6. 11. 2016 probíhá slevová akce na publikace Institutu Václava Klause. Balíček 90 publikací IVK můžete zakoupit na eReading.cz za 499 Kč.

25.
Říjen
2016

Blahopřejný dopis Vlastimilu Pickovi k narozeninám

Vážený pane generále, milý Vlasto,

s potěšením se zařazujeme do velikého šiku gratulantů, kteří Vám v těchto dnech blahopřejí ke krásnému životnímu jubileu.

Rádi a často vzpomínáme na společná léta na Hradě, na vzájemnou skvěle fungující spolupráci i na velice přátelské vztahy, které jsme tam spolu vždy měli.

21.
Říjen
2016

Václav Klaus: Tři krátké zastávky ve třech evropských městech během jednoho týdne

Začalo to Bratislavou, účastí na pohřbu prvního slovenského prezidenta Kováče. Trochu jsem ho znal z dávné doby jako kolegu ve Státní bance československé, pak jako prvního slovenského polistopadového ministra financí, který chtěl pořád pro Slovensko nějaké výjimky (přesněji, on nechtěl výjimky, on chtěl, aby tyto požadavky naznačovaly nám v ČR, že společný stát nemůže existovat).

20.
Říjen
2016

Václav Klaus: Die heutige Massenmigration und die Zukunft Europas

Sehr geehrter Herr Sitte-Zöllner, sehr geehrte Damen und Herren,

vielen Dank für die Einladung. Vielen Dank für die Gelegenheit Ihre schöne Stadt, die sich nicht weit von unserer Grenze befindet, wieder einmal besuchen zu dürfen.

19.
Říjen
2016

Václav Klaus: Notes for Brussels´ Presentation of Our Book "Volksverhuizing"

Let me start with expressing my gratitude to Mr. Van Grieken, Mr. Annemans and the Vlaams Belang for inviting me to Brussels and to the Flemish Parliament. I am really honoured to be here. It is great to speak in Brussels, but not in EU institutions. It is very rare.

15.
Říjen
2016

Hana Lipovská: Třetí vlna evropské hospodářské krize

Rok po Černém pátku na newyorské burze se mohlo zdát, že americká hospodářská krize zůstane jen standardní recesí. Ve středu 10. prosince 1930 však run na komerční banku Bank of the United States recesi proměnil v historicky nejhlubší depresi. Teprve tímto dnem skutečně začala Velká hospodářská krize. Bank of the United States přitom nebyla největší bankou ve Spojených státech, a dokonce ani ve státě New York.

13.
Říjen
2016

Václav Klaus: Poznámky k vystoupení na panelu „Vize bezhotovostní společnosti“

Striktně odlišme termín „bezhotovostní platby“ (či placení) od termínu bezhotovostní společnost. To první patří do čistě technické diskuse, to druhé do diskuse politické a ekonomické. To první mne zajímá málo, resp. nepochybuji o tom, že používání platebních karet má mnoho výhod (ale i nevýhod). Ty výhody, které byly vyjmenovány v dopise, který jste předem rozeslali účastníkům panelu, nejsou jen výhodami.

11.
Říjen
2016

Hana Lipovská: Paradox volby naruby

Zakladatelé teorie veřejné volby řešiliod padesátých let 20. století takzvaný paradox volby. Tento paradox vychází z předpokladu, že pro většinu racionálních voličů jsou náklady na studium volebních programů, rozhodování o volbě i samotný akt volby mnohem vyšší než přínos z volby samotné.

10.
Říjen
2016

Prvně v pobrexitovské Anglii

Jednou za rok se schází Eurasian Council of Foreign Affairs, organizovaný – mimořádně schopným – ministrem zahraničí Kazachstánu Idrissovem jménem zemí střední Asie. Je složen většinou z bývalých evropských politiků – od rakouské (a EU) ministryně zahraničí Ferrero-Waldner k prezidentu Kwasniewskému, od bývalého britského ministra financí lorda Lamonta k srbskému B. Tadićovi, od Italů Martino a Frattini k Norovi Bondevikovi, atd. – vesměs moji dobří známí.