Ostatní texty a prohlášení

26.
Srpen
2016

Václav Klaus: Teze k vystoupení na zahájení zemědělské výstavy Země živitelka

1. Děkuji za pozvání, děkuji za pozvání každoroční, čehož si velmi vážím. Jsem zván, ač nejsem zemědělec – jsem pouhý konzument našeho zemědělství a našeho potravinářství.

2. Naše zemědělství za poslední čtvrtstoletí prochází výraznými a viditelnými změnami. Naše zemědělství se výrazně zmenšilo, ale také výrazně zproduktivnělo.

24.
Srpen
2016

Václav Klaus: Krátká návštěva severoněmeckého Schwerinu

Ještě nikdy jsem nebyl na severu bývalého východního Německa, vlastně jsem nikdy nebyl severně od Berlína. Nevím ostatně, jak bych se tam měl dostat – turisticky mne to v minulosti nelákalo (já spíše hory než rovinu a studené moře), v éře mých státnických funkcí se v Meklenbursku-Pomořansku také nikdy nic nekonalo. Až teď mne do této končiny přivedlo pozvání AfD (Alternativy pro Německo), abych promluvil na zahájení její volební kampaně do zemských voleb, které se tam uskuteční 4. září.

22.
Srpen
2016

Václav Klaus: Die Rede in Schwerin

Vielen Dank für die Einladung, vielen Dank für die Gelegenheit diese schöne Stadt und das ganze Bundesland zum ersten Mal in meinem Leben besuchen zu dürfen. Ich muss zugeben, dass ich noch nie im Ostdeutschland nördlich von Berlin gewesen bin. Es ist für mich ein erfrischendes und sehr angenehmes Erlebnis.

18.
Srpen
2016

Václav Klaus, Jiří Weigl: Dialektický postmodernismus „zeleného“ Václava Bělohradského

Václav Bělohradský v sobotním Právu (13. srpna 2016) v polemice se Stanislavem Křečkem nazvané „Demokracie, nebo etnokracie? Demokracie!“, publikoval téměř neuvěřitelný text. Čtenář, který v minulosti s některými jeho názory občas i souhlasil a který je nyní poněkud překvapen tím, že tento náš postmodernistický filosof kandiduje do Senátu za Zelené, získal možnost pochopit, kam až se Václav Bělohradský myšlenkově dostal.

9.
Srpen
2016

Rozhovor Václava Klause pro Týden: Schyluje se k válce. S evropskou elitou

Foto: Robert Sedmík, TýdenPo nedávné sérii teroristických útoků napsal váš syn Václav, že nevidí „jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice“. Myslíte, že je čas z EU vystoupit?

Když zmiňujete sérii teroristických útoků, tak moje první otázka je, co se ještě musí stát, aby lidé v Evropě i u nás konečně otevřeli oči a začali tuto věc brát vážně.

2.
Srpen
2016

Marek Loužek: Brexit neznamená kalamitu

Brexit představuje pro Evropu největší geopolitický otřes od roku 1989, kdy padla železná opona. Projekt co nejtěsnější evropské integrace prožívá jeden z nejtěžších momentů ve své historii. EU čelí náhle několika krizím: migrační krize, krize eurozóny, krize institucí a nyní brexit. Je možné, že po téměř sedmdesáti letech evropské integrace jsme vstoupili do věku dezintegrace. Namísto globalizace může přijít lokalizace a regionalizace.

29.
Červenec
2016

Aleš Valenta: V Německu sílí tlak proti opozici

V článku Němci a Evropa (N. P., 27. 1. 2016) jsem upozornil v souvislosti s migrační politikou Merkelové na to, jak Němce poznamenala jejich katastrofální moderní historie. Jejím důsledkem jsou také některé „zvláštnosti“ německého právního řádu, jako např. roku 1960 zavedený paragraf č. 130 trestního zákona, definující tzv. štvaní lidu (Volksverhetzung).

27.
Červenec
2016

Aleš Valenta: Potíže Evy Hahnové s migrací

V minulém čísle Literárních novin zveřejnila česko-německá historička Eva Hahnová velmi kritické „zamyšlení“ nad článkem Václava Klause Přežije Evropa současnou migrační vlnu? (LtN, č. 6/2016). Její stať se však vyznačuje mimořádnou mírou nepochopeníKlausovy argumentace, na což reaguji touto replikou.

27.
Červenec
2016

Ivo Strejček: Komunismus a europeismus - formy různé, obsah stejný

V rozhovoru Václava Klause s Danielem Kaiserem pro týdeník Echo Václav Klaus, mimo jiné, říká: „Jsem zcela přesvědčen o tom, že současná míra indoktrinace mládeže je srovnatelná s manipulací a indoktrinací mládeže za komunismu v jeho pozdní éře. Řekl bych, že míra indoktrinace v 80. letech byla slabší.“ 

19.
Červenec
2016

Václav Klaus: Poznatky, nebo možná spíše zážitky z Athénského semináře

Už více než dvě desetiletí jezdím na velmi kvalitní, tzv. Athénský seminář, organizovaný Minosem Zombanakisem a jeho syny. Byl založen v roce 1979. Minos se v průběhu letošního semináře dožil v úžasné kondici 90ti let. Seminář má striktně daných 40 účastníků (trochu po řecku, genderově nevyváženě v poměru 38:2, tedy jen 2 ženy), zhruba dvě třetiny účastníků přijíždějí už řadu let.