Ostatní texty a prohlášení

26.
Květen
2016

Jiří Weigl: Rakouské volby a hledání příčin evropské krize

V posledních dnech zaplavilo v souvislosti s průběhem rakouských prezidentských voleb stránky českých médií hlubokomyslné mudrování různých komentátorů o tom, že v Evropě probíhá nová „vzpoura davů“ proti demokracii a liberálním elitám. Složitě pro to hledají příčiny, protože při 50% rakouských hlasů pro Hofera již nejde vystačit s nálepkováním a nadávkami do populistů, xenofobů, rasistů a omezenců.

24.
Květen
2016

Kondolenční dopis Václava Klause paní Emilii Bornové

Vážená paní Emo, to slovo Emilie nějak neumím vyslovit,

dovolte mi, abych Vám vyslovil svou nejhlubší soustrast s úmrtím Vašeho manžela, kterého jsem měl velmi rád, kterého jsem si velmi vážil jako člověka a jehož umění jsem velmi oceňoval. Když jsem měl v roce 2003 poprvé možnost udělovat v roli prezidenta republiky státní vyznamenání, ani chvíli jsem neváhal a udělil jsem ho Adolfu Bornovi.

23.
Květen
2016

Václav Klaus: Moje už čtvrtá návštěva Izraele

Třikrát jsem byl v Izraeli na oficiální státní návštěvě, teď poprvé jako (skoro) privátní osoba. Byla to nejdříve má návštěva ve funkci předsedy vlády u tehdejšího předsedy izraelské vlády Jicchaka Rabina, potom kratičká smutná cesta na událost tragickou – na pohřeb izraelským fanatickým atentátníkem zavražděného Rabina, a do třetice návštěva prezidenta republiky u izraelského prezidenta Kacava.

11.
Květen
2016

Vyjádření IVK k mediálnímu ohlasu na jeho vztah k případnému založení české verze AfD

Text našeho kolegy Ivo Strejčka, uveřejněný na webových stránkách IVK dne 10. 5. 2016 v rubrice Stanovisko IVK, umožnil mediální interpretace, které se velmi vzdálily od našeho skutečného postoje k nově vznikajícímu politickému subjektu Alternativa pro Česko.

9.
Květen
2016

Jiří Weigl: Evropa v migrační krizi

V diskusi, kterou vyvolala naše kniha „Stěhování národů, s.r.o. – Stručný manuál k pochopení současné migrační krize“, jsme byli jedním názorovým odpůrcem na stránkách internetových Britských listů obviněni z toho, že se problémem migrace nezabýváme v celé jeho komplexnosti, že nerozebíráme situaci v Sýrii, Iráku či Afghánistánu, neprovádíme kvantitativní analýzu problému a že nevedeme širokou polemiku s opačnými názory.

9.
Květen
2016

Rozhovor Ivo Strejčka pro Parlamentní listy k výročí konce II. světové války

V souvislosti s migrační krizí se přetřásá pojem ,,vlastenectví“. Narostl podle vás mezi českými lidmi za poslední rok pocit vlastenectví?

Vlastenectví chápu jako hluboký emotivní vztah ke své zemi, k dědictví našich předků, k povinnosti toto dědictví bránit a k jeho obraně vychovat i své děti. V tomto slova smyslu se obávám, že za poslední rok – přestože se nám ten náš starý svět tak rychle hroutí před očima – se ve stylu uvažování českých lidí nic podstatného nezměnilo.

5.
Květen
2016

Václav Klaus: Současná Evropa a národní zájmy ČR (stručné úvodní slovo)

Téma, které jste zvolili, je pro naši současnost a zejména naši budoucnost naprosto zásadní – samozřejmě za předpokladu, že je pro nás důležité zájmeno naši. Pro mne důležité je. Nebude-li to budoucnost naše, bude to budoucnost jejich. Právě o tom by měl být veden v České republice zásadní a seriózní politický dialog. Ten však veden není.

4.
Květen
2016

Václav Klaus: Je Evropa pouze v imigrační krizi?

Přiznám se, že na Vaši dnešní konferenci přicházím s určitými rozpaky. Je to hlavně proto, že na téma migrace už bylo řečeno vše podstatné, že potřebné argumenty jsou známé. Kdo je slyšet chtěl, ten je slyšel. Seriózní dialog na toto klíčové téma naší současnosti bohužel stále ještě nenastal. Není kde ho realizovat.

3.
Květen
2016

Česká verze projevu Václava Klause na kongresu Alternativy pro Německo ve Stuttgartu

Děkuji za pozvání na Váš kongres a za možnost zde dnes promluvit. Jak mnozí víte, jsem Vaším opravdovým fanouškem a stoupencem. Již před několika lety jsem velmi rychle pochopil, že je Vaše strana na německé politické scéně něco nového, téměř revolučního, a že je významná i pro nás, pro Vaše sousedy.

30.
Duben
2016

Václav Klaus: Rede zum AfD Kongress in Stuttgart (plus YouTube Video Addresse)

Sehr geehrte Frau Petry, sehr geehrter prof. Meuthen, sehr geehrte Damen und Herren,

vielen Dank für die Einladung zu Ihrem heutigen Kongress und für die Möglichkeit hier sprechen zu dürfen. Wie Sie – glaube ich – wissen, bin ich ein echter Fan und Anhänger Ihrer Partei, jemand, der sehr bald, schon vor ein paar Jahren verstanden hat, dass Ihre Partei etwas Neues, fast Revolutionäres, auf der deutschen politischen Szene ist und dass Ihre Partei auch für uns, in Ihrem Nachbarland, wichtig ist.