Analytické komentáře

4.
Listopad
2016

Analytický komentář IVK č. 35: Filip Šebesta - Privatizace ve vysněném kvalitním institucionálním rámci

„Ekonomové předběhli právníky.“ „Je potřeba vytvořit kvalitní institucionální a právní rámec a až poté privatizovat.“ „Musíme mít nejdříve kvalitní zákony.“ To všechno jsou známé věty, které i po čtvrt století od počátku transformace české ekonomiky stále můžeme slyšet z úst lidí, kteří se s úspěchem transformace až doposud nevyrovnali, jako jejich klíčové argumenty, proč se tehdy mělo postupovat jinak.

7.
Září
2016

Analytický komentář IVK č. 34: Martin Slaný - Opravdu máme u nás nepřirozeně levnou práci?

Oživení české ekonomiky v posledních dvou letech akcelerovalo i požadavky našich odborů. Ty na dnešek svolaly manifestační mítink v rámci své aktivity nazvané Konec levné práce. Odboráři se snaží přesvědčit veřejnost, že čeští zaměstnanci patří neoprávněně mezi nejhůře placené v rámci celé EU a že za tíženým růstem mezd v posledních dvou letech stojí právě jejich práce. Ani jedno z toho není pravdou.

25.
Srpen
2016

Analytický komentář IVK č. 33: Jiří Weigl a Martin Slaný - K českému zemědělství

S přílivem zahraničních investic primárně do průmyslu a s adorací sektoru služeb se v posledních dekádách vytratil zájem o jakoukoli (ekonomickou) analýzu zemědělství. Dnes zahájená největší agrární přehlídka Země živitelka společně s Národními dožínkami jsou příležitostmi pro stručný analytický komentář k zemědělskému odvětví.

3.
Srpen
2016

Analytický komentář IVK č. 32: Martin Slaný - Státní rozpočet leden až červenec 2016: politicky nezatížený komentář

Ministerstvo financí v tomto týdnu zveřejnilo výsledky státního rozpočtu za prvních sedm měsíců letošního roku. Přebytek rozpočtu dosáhl rekordních 75,6 mld. Kč. Celkové příjmy státního rozpočtu meziročně vzrostly o 4,2 % (o 31 mld.), celkové výdaje naopak poklesly o 2,7 % (o 19 mld.). To je samo o sobě pozitivní zprávou.

20.
Červenec
2016

Analytický komentář IVK č. 31: Filip Šebesta - Finsko: euro nepomáhá ani na severu

Krize eurozóny je dominantně spojována s Řeckem a státy jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, Irsko nebo třeba Francie. Tedy zejména státy jihu Evropy, což některé komentátory vede k přesvědčení a mediální zkratce, že krize eura je z velké míry determinována kulturní nebo geografickou příslušností právě k jihu Evropy, že euro je v podstatě správné a že si vlastně „líní“ Řekové nebo Italové za všechny své ekonomické problémy mohou primárně sami.

8.
Červenec
2016

Analytický komentář IVK č. 30: Hana Lipovská - Deset let registrovaného partnerství v České republice: rodina opět v ohrožení

Před deseti lety, 1. července 2006, nabyl účinnosti zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství. Shodou okolností (nebo symbolicky, a tedy zcela záměrně?) je toto výročí doprovázeno silným tlakem na zevrubné změny již tak velmi kontroverzního zákona.

30.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 29: Martin Slaný a Filip Šebesta - Ekonomické strašení po Brexitu

Zastánci setrvání Velké Británie v Evropské unii ihned od prohraného hlasování šíří společně s většinou médií poplašné zprávy o katastrofických ekonomických následcích, které Brexit přinesl a přinese. Jako důkaz započatého ekonomického chaosu a propadu britské ekonomiky slouží prý „bezprecedentní“ oslabení britské libry a pád akciových trhů.

26.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 28: Hana Lipovská - Den opatrné naděje

Minulý týden poznamenal britský historik Timothy Garton Ash ve svém sloupku pro The Financial Times, že dědictví Margaret Thatcherové formovalo dvě generace konzervativních politiků a novinářů. Nádherně nečekaný výsledek britského referenda mu dává za pravdu. 

16.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 27: Hana Lipovská - Jen reforma nestačí

Redakční otázka „Je možné Unii reformovat tak, abychom zachovali její přednosti a zároveň se zbavili "bruselských" absurdit?“ vyvolává v soudobé Evropské unii zdání hrdinného disidentství. Už jen pomýšlet na možnost reformace „velkolepého projektu míru“ je přece kacířské. Ve skutečnosti jsou však v této na první pohled snad provokativní otázce implicitně vestavěny dva mylné předpoklady.

3.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 26: Hana Lipovská a Martin Slaný - Naivní optimismus aneb kritika kvazi-analýzy o dopadech migrace

V uplynulých dnech citovaly hlavní české zpravodajské servery analýzu Dopady migrace na ekonomický růst a pracovní trh vypracovanou brokerskou společnosti Cyrrus. Média z této značně povrchní a nekvalitní analýzy shodně publikovala především pět závěrů.