Analytické komentáře

16.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 27: Hana Lipovská - Jen reforma nestačí

Redakční otázka „Je možné Unii reformovat tak, abychom zachovali její přednosti a zároveň se zbavili "bruselských" absurdit?“ vyvolává v soudobé Evropské unii zdání hrdinného disidentství. Už jen pomýšlet na možnost reformace „velkolepého projektu míru“ je přece kacířské. Ve skutečnosti jsou však v této na první pohled snad provokativní otázce implicitně vestavěny dva mylné předpoklady.

3.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 26: Hana Lipovská a Martin Slaný - Naivní optimismus aneb kritika kvazi-analýzy o dopadech migrace

V uplynulých dnech citovaly hlavní české zpravodajské servery analýzu Dopady migrace na ekonomický růst a pracovní trh vypracovanou brokerskou společnosti Cyrrus. Média z této značně povrchní a nekvalitní analýzy shodně publikovala především pět závěrů.

13.
Květen
2016

Analytický komentář IVK č. 25: Ladislav Jakl - Necháme si vzít peníze?

Německý ekonomický deník Handelsblatt přišel se zvěstí, že Evropská centrální banka hodlá zcela stáhnout z oběhu pětiseteurovou bankovku a zrušit její platnost. A proti tomu se musíme rozhodně ohradit.

13.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 24: Martin Slaný, Filip Šebesta - Obchod s Čínou: opomíjená data

S odstupem od návštěvy čínského prezidenta utichl rozruch, který vyvolaly skupiny pro i protičínských aktivistů. Jedním z hlavních bodů návštěvy byl podpis řady dohod o investicích a obchodní spolupráci. Jak se tyto dohody v řádu desítek miliard korun naplní a zda a jak se promítnou do reálné ekonomiky, budeme schopni zhodnotit až s odstupem několika let.

7.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 23: Martin Slaný - Zdání korupce a realita

S vyprazdňováním skutečných témat z politiky bylo potřeba hledat témata zástupná. V posledních letech se takovým tématem stal boj s korupcí. Politické a mediální sféře se podařilo vytvořit dojem o zemi prolezlé korupcí skrz naskrz a z korupce udělat prostředek, který ospravedlní téměř veškeré státní zásahy, jež pak všemožně omezují ekonomické subjekty a zcela nepřiměřeně a excesivně regulují jejich činnost.

6.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 22: Ivo Strejček - Panama Papers: cesta ke globálním daním?

Obsah dokumentů ukradených právnické firmě Mossack Fonseca se sídlem v Panamě (proto Panama Papers), je popisován jako „největší odhalení v žurnalistické historii, které rozkrývá tajné offshorové operace firem, současných i bývalých politiků“. To je názor těch, kteří s celou kauzou Panama Papers přišli a kteří ji administrují. Takové prohlášení je třeba považovat za vážné. I proto je nezbytné vyjasnit některé z dosud známých skutečností souvisejících s touto událostí a zasadit je do širšího kontextu.

4.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 21: Hana Lipovská - Houellebecqovo Podvolení pohledem statistik

Dystopický román Podvolení francouzského autora Michela Houellebecqa je zasazen do Francie roku 2022, ve které je zvolen prezidentem kandidát strany Muslimská jednota. Tak, jako se v Orwellově 1984 lidé podvolili heslu Angsocu „Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla“, u Houellebecqa se – z lhostejnosti, strachu i prospěchářství – dobrovolně podvolují plíživým změnám nového režimu.

16.
Březen
2016

Analytický komentář IVK č. 20: Hana Lipovská - Německé hlasování o naší budoucnosti

Volby do zemských sněmů patřily i v Německu vždy k volbám druhého řádu. Ještě nikdy se při volbě zemských parlamentů nerozhodovalo o osudu evropské civilizace, osudu České republiky. Nedělní hlasování ve třech spolkových zemích však lze považovat za referendum o politice kancléřky Merkelové, referendum o řešení migrační krize, referendum o naší budoucnosti.

2.
Březen
2016

Analytický komentář IVK č. 19: Hana Lipovská - Budoucnost hotovostních peněz: budoucnost svobody

Kdo ovládá peníze, ten má také moc nad lidmi, kteří jimi platí. Všechny změny forem a podstaty peněz byly proto vždy motivovány mocenskými zájmy. Vznik papírových peněz s nuceným oběhem umožnil státům snadnější zadlužování. Zrušení národních měn a zavedení společné evropské měny umetlo cestu ke vzniku nadnárodní politické unie.

25.
Leden
2016

Analytický komentář IVK č. 18: Hana Lipovská - Česká republika v bankovní unii

Na Nový rok, 1. ledna 2016, začal fungovat poslední článek bankovní unie – Jednotný fond pro řešení krizí. Prakticky bez povšimnutí tak vznikla plnokrevná bankovní unie. Projekt bankovní unie byl poprvé představen v květnu 2012 tehdejším předsedou Evropské komise Barrosem.