Analytické komentáře

3.
Srpen
2016

Analytický komentář IVK č. 32: Martin Slaný - Státní rozpočet leden až červenec 2016: politicky nezatížený komentář

Ministerstvo financí v tomto týdnu zveřejnilo výsledky státního rozpočtu za prvních sedm měsíců letošního roku. Přebytek rozpočtu dosáhl rekordních 75,6 mld. Kč. Celkové příjmy státního rozpočtu meziročně vzrostly o 4,2 % (o 31 mld.), celkové výdaje naopak poklesly o 2,7 % (o 19 mld.). To je samo o sobě pozitivní zprávou.

20.
Červenec
2016

Analytický komentář IVK č. 31: Filip Šebesta - Finsko: euro nepomáhá ani na severu

Krize eurozóny je dominantně spojována s Řeckem a státy jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, Irsko nebo třeba Francie. Tedy zejména státy jihu Evropy, což některé komentátory vede k přesvědčení a mediální zkratce, že krize eura je z velké míry determinována kulturní nebo geografickou příslušností právě k jihu Evropy, že euro je v podstatě správné a že si vlastně „líní“ Řekové nebo Italové za všechny své ekonomické problémy mohou primárně sami.

8.
Červenec
2016

Analytický komentář IVK č. 30: Hana Lipovská - Deset let registrovaného partnerství v České republice: rodina opět v ohrožení

Před deseti lety, 1. července 2006, nabyl účinnosti zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství. Shodou okolností (nebo symbolicky, a tedy zcela záměrně?) je toto výročí doprovázeno silným tlakem na zevrubné změny již tak velmi kontroverzního zákona.

30.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 29: Martin Slaný a Filip Šebesta - Ekonomické strašení po Brexitu

Zastánci setrvání Velké Británie v Evropské unii ihned od prohraného hlasování šíří společně s většinou médií poplašné zprávy o katastrofických ekonomických následcích, které Brexit přinesl a přinese. Jako důkaz započatého ekonomického chaosu a propadu britské ekonomiky slouží prý „bezprecedentní“ oslabení britské libry a pád akciových trhů.

26.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 28: Hana Lipovská - Den opatrné naděje

Minulý týden poznamenal britský historik Timothy Garton Ash ve svém sloupku pro The Financial Times, že dědictví Margaret Thatcherové formovalo dvě generace konzervativních politiků a novinářů. Nádherně nečekaný výsledek britského referenda mu dává za pravdu. 

16.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 27: Hana Lipovská - Jen reforma nestačí

Redakční otázka „Je možné Unii reformovat tak, abychom zachovali její přednosti a zároveň se zbavili "bruselských" absurdit?“ vyvolává v soudobé Evropské unii zdání hrdinného disidentství. Už jen pomýšlet na možnost reformace „velkolepého projektu míru“ je přece kacířské. Ve skutečnosti jsou však v této na první pohled snad provokativní otázce implicitně vestavěny dva mylné předpoklady.

3.
Červen
2016

Analytický komentář IVK č. 26: Hana Lipovská a Martin Slaný - Naivní optimismus aneb kritika kvazi-analýzy o dopadech migrace

V uplynulých dnech citovaly hlavní české zpravodajské servery analýzu Dopady migrace na ekonomický růst a pracovní trh vypracovanou brokerskou společnosti Cyrrus. Média z této značně povrchní a nekvalitní analýzy shodně publikovala především pět závěrů.

13.
Květen
2016

Analytický komentář IVK č. 25: Ladislav Jakl - Necháme si vzít peníze?

Německý ekonomický deník Handelsblatt přišel se zvěstí, že Evropská centrální banka hodlá zcela stáhnout z oběhu pětiseteurovou bankovku a zrušit její platnost. A proti tomu se musíme rozhodně ohradit.

13.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 24: Martin Slaný, Filip Šebesta - Obchod s Čínou: opomíjená data

S odstupem od návštěvy čínského prezidenta utichl rozruch, který vyvolaly skupiny pro i protičínských aktivistů. Jedním z hlavních bodů návštěvy byl podpis řady dohod o investicích a obchodní spolupráci. Jak se tyto dohody v řádu desítek miliard korun naplní a zda a jak se promítnou do reálné ekonomiky, budeme schopni zhodnotit až s odstupem několika let.

7.
Duben
2016

Analytický komentář IVK č. 23: Martin Slaný - Zdání korupce a realita

S vyprazdňováním skutečných témat z politiky bylo potřeba hledat témata zástupná. V posledních letech se takovým tématem stal boj s korupcí. Politické a mediální sféře se podařilo vytvořit dojem o zemi prolezlé korupcí skrz naskrz a z korupce udělat prostředek, který ospravedlní téměř veškeré státní zásahy, jež pak všemožně omezují ekonomické subjekty a zcela nepřiměřeně a excesivně regulují jejich činnost.